Rozhovor s Jonathanom Rhysom Meyersom

1. listopadu 2009 v 19:21 | Tessa |  Herci a postavy seriálu Tudorovci
Tento rozhovor som objavila len nedávno. Je v češtine dúfam že neprekáža :) Rozhovor nie je môj takže ak chce niekto kopírovať kľudne.


Dublin (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Herec Jonathan Rhys Meyers má pověst bouřliváka. Pro roli excentrika Jinřicha VIII. z cenami ověnčeného výpravného seriálu Tudorovci se tak hodí víc než kdokoli jiný. Přesto se nemůže dočkat, až Jindřicha definitivně pohřbí. "Historické seriály naštěstí nelze natahovat do nekonečna," libuje si v exkluzivním rozhovoru.
Jonathan Rhys Meyers, držitel Zlatého glóbu, ve třetí řadě seriálu Tudorovci. Ta momentálně běží na HBO.foto: HBO
Jonathan Rhys Meyers, držitel Zlatého glóbu, ve třetí řadě seriálu Tudorovci. Ta momentálně běží na HBO.
Na rozhovor si Jonathan Rhys Meyers odskočil z natáčení poslední řady. V brnění a s maskou krutovládce, kterou odmítal odložit.
Proč se tak těšíte, až skončíte?
Je to těžká role. Hodně těžká. Miluju ji, ostatně věnoval jsem jí tři roky života, ale už jí nemám co dát.
Bude vám aspoň chybět?
Ano i ne. Zkuste si představit, že hrajete někoho, kdo pořád jen křičí a komanduje. Že jste člověk, kterého všichni nenávidí. To není příjemný pocit. Byl jsem Jindřichem rád, ale je na čase dát mu sbohem dřív, než se z něj stane úplná zrůda.
Nemůžu se nezeptat: máte divný hlas. Zdá se mi to?
Takhle divně, jak vy říkáte, nemluvím já, ale Jindřich VIII. Konkrétně stárnoucí Jindřich VIII. Kdybych teď začal mluvit, jako mlu - vím nor-mál-ně (změní hlas), budu se těžko dostávat zpět do role. Což si nemůžu dovolit, za deset minut musím být na place jako dokonale soustředěný Jindřich. Pokud tedy dovolíte, ponechám si tenhle divný hlas.
K seriálu Tudorovci - 3. řada - Jonathan Rhys Meyers
Když večer skončíte, odcházíte domů jako Jindřich nebo Jonathan?
Bydlím v domečku nedaleko studií, takže i když dotočím, zůstávám v roli. Je to tak pohodlnější. Nicméně vzhledem k tomu, že natáčení trvá sto čtyřicet dnů, nejsem Jonathanem sto čtyřicet dní v roce. Což je šílené.
Sundáte si doma aspoň kostým?
Ano, v tom, co mám teď na sobě, bych opravdu neusnul.
Je nepohodlný?
Vypadá snad pohodlně? Není určený pro konverzování, takže už jen když tu s vámi sedím a mluvíme, musím se hodně soustředit. (poprvé se unaveně pousměje).
Já myslela, že vaše kostýmy jsou pohodlné. Tvrdí to producenti.
Pohodlné jsou ve srovnání s oblečením, které se nosilo v historii. Tehdy by takovýhle "outfit" vážil dvacet třicet kilo. Ale i tak dostává mé tělo zabrat. Což je dobře, aspoň se do toho svého Jindřicha líp vžiju.
Jak mu tedy momentálně je?
Noha mu víceméně hnije, takže nic moc. Je mu třicet, trpí pokročilou syfilidou, ztvrdla mu játra a má šílenou nadváhu. Je nemocný a protivný.
Takže nic veselého.
Jako mladý jsem si taky lecčíms prošel, takže si umím představit, co s člověkem dělá fyzická bolest. Navíc bolest, která se stupňuje a nebere konce. Jste čím dál agresivnější, nepříjemnější. Bolest umí mozek ovládnout tak, že ztrátíte schopnost racionálně uvažovat. Myslím, že Jindřich řadu z těch strašných věcí, které seriál ukazuje, neudělal proto, že byl krutý, ale protože byl nemocný.

Jak se cítí

"Noha mi hnije, je mi třicet, ztvrdla mi játra, trpím pokročilou syfilidou a mám šílenou nadváhu. Jsem nemocný a protivný."
Jonathan R.Meyers o Jindřichovi VIII.
Prý máte kvůli roli ztloustnout.
Naštěstí to za mě zařídí kostymérka, šije mi vycpaný obleček. Ale nebudu extrémně tlustý, vypadalo by to nepřirozeně.

Změnil vás Jindřich?
Samozřejmě, změnil mě hodně. Ale ještě nemůžu říct jak. Uvidíme.
Nebudete nakonec stejný jako on?
Doufám, že ne. Propána!
Chtěl byste Jindřicha potkat?
Nevěřím v žádné zlaté staré časy a hlavně si nejsem jistý, že bych měl to správné společenské postavení, takže žádné návraty do historie, nejspíš bych hodně trpěl. A potkat Jindřicha? Možná by mě to i zajímalo, ale něco mi říká, že by se mi nelíbil.
Když jste do seriálu vstoupil, čekal jste takový úspěch?
Vůbec ne. Vlastně ho nečekal nikdo, počítalo se jen s jednou řadou. Když jsem podepisoval smlouvu, nevěděl jsem ani, do čeho jdu, nepřišlo mi to zajímavé. Prostě zdroj obživy.
Co změnilo váš názor? Příběhy Michaela Hisrta, scenáristy. Zatímco mnoho umělců začíná portét od skici, my jsme začali rovnou rozmáchlou malbou. Navíc byla výzva, že jsem měl hrát někoho, komu jsem se fyzicky vůbec nepodobal. Ověřil jsem si přitom, že stereotypy v myšlení jsou nesmrtelné: když mají lidé zažitý něčí obraz, něchtějí si ho nechat vzít. Kdybyste věděli, kolik se najednou vyrojilo expertů na Jindřicha! I to byl důvod, proč jsem nevěřil víc než ve dvě sezóny. Ale nakonec jsme uspěli. A víte proč? Místo nudného krále posadili před kameru někoho, kdo vypadal atraktivně, živě. Skoro současně.
Co podle vás lidi na životě Jindřicha tolik fascinuje? Seriál Tudorovci nejsou první titul, který se mu věnuje.
Co fascinuje? Asi že usekal hlavy tolika ženám, ne? (směje se) Nevím, může to být víra, která s jeho vládou hodně souvisela a která dodnes řídí dějiny. Ale může to být i cokoli jiného. Rozhodně však není populární proto, že by byl dobrý politik a vládce. Naopak za svůj život nasekal řadu strategických chyb. Neshodl bych se s ním.
Mluvíte o něm, jako byste ho dobře znal. Máte hodně nastudováno?
Pochopitelně jsem o něm leccos četl, ale beru to s rezervou. Historii píšou vítězové, takže se nikdy nedozvíme, jaká byla skutečná pravda. Nikdo neví, o čem si povídal Jindřich s Cromwellem, když se spolu zavřeli do komnaty. Pravda se odehrává v jednom jediném okamžiku a vy u ní musíte být, jinak ji nepoznáte. Přičemž ani to, co potom převyprávíte, nemusí být absolutní pravda. Bude to jen vaše interpretace, a to je rozdíl.
K seriálu Tudorovci - 3. řada - J.R. Meyers a Annabelle Willis
Přejděme k lehčímu tématu: co ženy? Jako Jindřich si jich užíváte.
To ano.
Víc neřeknete? Seriálu se vyčítá přemíra sexu, nezmáhá vás?
Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak. Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá. (směje se)

Vaše herecké partnerky se svěřily, že se erotických scén s vámi bojí.
Taky mají čeho.
Prosím?
Popravdě nevím, proč toho s erotickými scénami tolik nadělají. Herečky víc vnímají kameru, která zabírá různé části jejich těla, a to je znervózňuje. Herci to tolik neřeší a já už vůbec ne. Ale fakt je, že na dokonalém těle může leckterá herečka vybudovat kariéru, takže tu nervozitu vlastně chápu.

O sexu

"Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak.Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá."
Jonathan R. Meyers o sexu v seriálu
Byla v životě Jindřicha žena, kterou opravdu miloval?
Jane Seymourová. To byla opravdová láska jeho života, měli nádherný vztah. Zemřela kvůli Jindřichovi, nakazila se od něj syfilisem a když rodila, vykrvácela. Jindřich cítil obrovskou vinu, Jane byla žena, kterou chtěl víc než kohokoli jiného.
Co přijde po Tudorovcích?
Mám nějakou nabídku, ale ještě jsem se pro ni nerozhodl, takže ze mě nedostanete ani slovo.

Co říkáte na zpěvačku Joss Stone, která je vaší čtvrtou seriálovou manželkou?
Jako Jonathan jsem nadšen, Joss je krásná žena. Jako Jindřich bych však řekl, že mě nezajímá. Nevybral jsem si ji, dotlačil mi ji na dvůr Cromwell, který tak chtěl vyřešit vztah mezi Anglií a zbytkem Evropy. Zní to tvrdě, ale Jindřich Annu Klevskou neměl rád, nepřitahovala ho. I to jsou dějiny.
Joss mi v rozhovoru prozradila, že dobře zpíváte.
Já? To si vymýšlíte.
Vážně, prý si pořád něco pobrukujete a máte dobrý hlas. Nedáte něco dohromady?
Já a Joss? (rozesměje se) Nemyslím, že by to byl zrovna dobrý nápad. To by bylo jako...Nevim... Viděla jste někdy seriál Bořek stavitel? Neumí to, ale dělá to. Zpěv s Joss opravdu ne, z mé strany by to bylo spíš takové rapování. (předvádí rap Jindřichovým hlasem)
Existuje někdo, komu byste setl hlavu stejně, jako to dělal Jindřich?
Třeba vám za ty otázky? Žertuji. Tak počkejte: kdo je tak špatný, že si to můžu dovolit říct nahlas? Adeptů by bylo hodně, na světě je tolik vůdců, bez jejichž hlavy by nám bylo líp. Ale radši neřeknu nic, ještě by mě mohli vzít vážně a o hlavu bych přišel já.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liliane Evans Liliane Evans | Web | 1. listopadu 2009 v 19:51 | Reagovat

super rozhovor ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama